DENİZLİ ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZİ

e-sınav KURSİYERLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

e-sınav KURSİYERLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

Sayın kursiyerler; Sınava gelirken giriş belgesi ve kimliğinizi getirmeyi unutmayınız (Fotoğrafınızın yeni çekilmiş olmasına dikkat ediniz, yüz tanıma sisteminden geçemeyen adayın sınavı iptal edilmektedir.). Sınav salonuna saat, takı vb. , elektronik aletler v.b. ile gelenler sınava alınmamaktadır.

 

KURSİYERLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

Motorlu taşıt sürücü kursiyerleri elektronik sınavında tarafınıza 50 adet soru yöneltilmektedir. Bu sorulardan 35 tanesine doğru yanıt veren aday başarılı sayılacaktır. Yanlış yanıtlanan sorular doğru yanıtladığınız soru sayısını  olumsuz yönde etkilememektedir. Bu nedenle yanıtlanmamış soru bırakmak yerine cevabı hakkında emin olmadığınız sorularda size en doğru gelen şıkkı işaretlemeniz doğru yanıtlanmış soru sayınızı artırabileceği ihtimal dahilindedir.

Sınav süreniz 45 dakikadır. Sınav salonundan ayrılmak için süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Sınavınızı bitirdikten sonra aday yoklama listesi ile size ait cevap kağıdını imzalayarak sınav salonundan ayrılabilirsiniz. Sınav başladıktan sonra ekranın üst tarafında yer alan süre göstergesinden kalan sürenizi takip edebilirsiniz.

Uygulama ve izleme görevlisi sınavınızın başladığını bildirdikten sonra "kullanım kılavuzunu okudum ve kimlik bilgilerimin doğruluğunu onaylıyorum" yazan butona tıklayınız. Hemen ardından "sınava başla" yazan başka bir buton karşınıza çıkacaktır. Bu butona tıkladıktan sonra sınavınız başlamış olacaktır.

Sorular birinci sorudan ellinci soruya doğru sırayla yöneltilmektedir. Sorular salondaki tüm adaylara farklı sıralama ile gelmektedir. Her soru 4 yanıttan oluşmaktadır.

Soruyu okuduktan sonra doğru olduğunu düşündüğünüz şık üzerine tıklayarak yanıtınızın seçilmesini sağlayınız. Tıkladığınız şıkkın rengi diğer şıkların renginden daha koyu hale gelecektir. Cevaplama işlemini yaptıktan sonra bir sonraki soruya geçmek için "sonraki soru" butonuna tıklayınız. Eğer bir önceki soruya dönmek istiyorsanız "önceki soru" butonuna tıklayınız.

Sınavın herhangi bir anında başka soruya dönmek için ekranın altında yer alan bardaki soru numarasının yanında yer alan kodlama dairesine tıklamanız gerekmektedir. Bu işlemi ekranın üst tarafında yer alan "sınavım" butonuna tıklayarak açılan ekrandan da gerçekleştirebilirsiniz.

29-12-2020Resimli sorularda resmi büyütmek için resim üzerine çift tıklayınız. Büyüyen resmi küçültmek için resmin sol üst köşesinde yer alan (x) çarpı işaretine tıklayınız.

İşitme engelli adaylar, kendilerine yöneltilen soruları "işaret dili" sembolüne tıklayarak işaret dili ile hazırlanan videolar aracılığı ile de okuyabilmektedir. Bu özellik, sürücü kursu müdürlüğüne kayıt aşamasında kayıt sisteminde engel durumu "işitme engelli" olarak seçilmiş adayların ekranında görülmektedir. Her adayın ekranında bulunmamaktadır. Ayrıca, işitme engelli adayların sınav süresi 60 dakikadır.

E-sınav uygulamalarında yabancı uyruklu adaylar için dijital tercüme özelliği bulunmaktadır. Bu özelliğin kullanılabilmesi için her soru ekranında yer alan "tercüme" butonuna tıklamanız gerekmektedir. Tercüme edilen soruların yanıtlama işlemleri türkçe soru ekranından yapılmaktadır. Bu nedenle tercümesini okuduğunuz soruya yanıt vermek için türkçe soru ekranına dönmeniz ve tercümesini okuduğunuz ve doğru olduğunu düşündüğünüz şıkkın türkçe olanını işaretlemeniz  gerekmektedir. Bu özellik, kurs kayıt sisteminde yabancı dil tercihi yapılan adaylar ekranında yer almaktadır. Türk vatandaşları ile kayıt sisteminde dil tercihi yapılmamış adayların ekranlarında bu özellik yer almamaktadır.

Son soruyu, yani ellinci soruyu cevapladıktan sonra "sonraki soru" seçeneğine tıklarsanız karşınıza "sınavı bitirmek istediğinizden emin misiniz?" Yazan uyarı ekranı gelecektir. Eğer cevaplanmamış soru bırakmışsanız bu ekranda cevaplamadığınız soru sayısı da yer alacaktır. Bu uyarı ekranı altında "sınavı bitir" ve "sorulara dön" butonları yer almaktadır.  Eğer yanıtlarınızdan eminseniz ve sınavı bitirmek istiyorsanız "sınavı bitir" butonuna tıklayınız. Eğer emin olmadığınız ya da cevaplamadığınız sorular var ise "sorulara dön" butonuna tıklayarak soru ekranına geri dönebilirsiniz. Sınavın herhangi bir anında sınavı bitirmek isterseniz ekranın sağ üst tarafında yer alan "sınavı bitir" butonuna tıklayınız, karşınıza gelen ekranda sınavı bitir ve sorulara dön seçeneği yer alacaktır. Sınavı bitir butonuna tıklayarak sınavınızı sonlandırabilirsiniz. Sınavını sonlandıran aday yeniden sınav ekranına dönemez. Bu nedenle bu butonları kullanmadan önce tüm soruları cevapladığınızdan emin olunuz. 

45 dakikalık sınav süresi bittiğinde yanıtlanmamış soru olup olmadığına bakılmaksızın sınav ekranı otomatik olarak kapanacaktır.bu nedenle adayların ekranın üst tarafında yer alan süre göstergesinden kalan sürelerini takip etmeleri, sınav süresinin verimli kullanılması açısından faydalı olacaktır.

Sınavını sonlandıran adaylar görevlilerin bulunduğu ana bilgisayara yönelerek aday yoklama listesinde isminin karşısında yer alan haneye ve sistem yazıcısından otomatik olarak çıkan, kendisine ait cevap kağıdını imzalayarak sınav salonundan ayrılabilirler.

Sınav giriş belgeniz salon görevlilerince teslim alınmamış ise sınav salonunu terk etmeden önce sınav giriş belgenizi salon görevlilerine teslim etmeyi unutmayınız.

Sınav sonucunuzu  e-sınav merkezindeki kiosk cihazındaki ilgili alana  T.C. kimlik numaranızı yazarak anında öğrenebilirsiniz ya da sınava girdiğiniz oturum sonlandıktan sonra esinav.meb.gov.tr adresindeki "e-sınav sonuç açıklama" butonuna tıklayıp t.c. kimlik numarası ve güvenlik kodunu yazarak öğrenebilirsiniz.

 

SINAV ESNASINDA UYMANIZ GEREKEN BAŞLICA KURALLAR

Soruları sesli bir şekilde değil içinizden okuyunuz,

Sınav süresini ekranda yer alan süre göstergesinden takip ediniz, görevlilere ınav süresi hakkında soru sormayınız.

Sınav esnasında görevlileri çağırmak için elinizi kaldırınız, sesli bir şekilde çağırmayınız, Sınav esnasında diğer adayların sınav ekranlarına bakmayınız, diğer adaylarla konuşmayınız ve konuşmaya zorlamayınız.

Sınav görevlileri size sadece teknik açıdan yardımcı olmaktadır, sınav sorularına verdiğiniz cevaplarla ilgili soru yöneltmeyiniz ve bu yönde ısrar etmeyiniz, ısrar eden adaylar hakkında yasal işlem başlatılacak ve sınavı geçersiz sayılacaktır.

Sınav öncesinde, sınav esnasında veya sınav bitiminde diğer adayları rahatsız edecek şekilde gürültü yapmayınız, sınav salonundan ve sınav binasından sessizce ayrılınız. Diğer adayların sınavlarının devam ettiğini unutmayınız.

 

SINAVINIZIN GEÇERSİZ SAYILACAĞI DURUMLAR

Başka aday bilgilerinin yer aldığı bilgisayarda sınavı başlatmak; bu durumdaki adaylar kendi bilgilerinin yer aldığı bilgisayara geçerek sınavlarını gerçekleştirseler bile sınavları geçersiz sayılacaktır,

Sınav esnasında diğer adayların dikkatini dağıtacak şekilde gürültü çıkarmak ve buna benzer eylemlerde bulunmak,

Kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya engellilere ait cihazlar hariç sınava; çanta, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar ve kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş ve benzeri eşyalar ile her türlü elektronik ve/veya mekanik cihazlarla sınava gelmek,

E-sınav merkezindeki veya e-sınav salonlarındaki cihaz, araç ve gereçlere zarar vermek, aday yoklama listesini ve cevap kağıdını imzalamadan sınav salonunu terk etmek, imzalamış olsalar bile görevlilere teslim etmeden sınav salonundan ayrılmak, sınav giriş belgesini salon görevlilerine teslim etmemek, kopya çekmek, kopya çekmeye teşebbüs etmek ve kopya vermek.

Ayrıca,

Sınava katılan kursiyerler, 09/12/2016 tarihinde yayımlanan 02/12/2016 tarih ve 6764 sayılı millî eğitim bakanlığının teşkilat ve görevleri hakkında kanun hükmünde kararname ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanunun 12. Maddesinde yapılan düzenlemeye bağlı olarak 6114 sayılı ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi başkanlığının teşkilat ve görevleri hakkında kanunun  10. Maddesinde yer alan ceza hükümleri  Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan sınavlar içinde geçerlidir.

Buna göre,

 a) ses veya görüntü nakleden cihaz kullanmak suretiyle kopya çeken veya bu suretle kopya çekilmesine aracılık eden,

b) başka bir adayın yerine sınava giren veya kendi yerine bir başkasının sınava girmesine katkı sağlayan, bireysel veya toplu olarak kopya çeken veya kopya çektirilmesine imkân sağlayan,  kişi; fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. 

Sınavda kopya çektiği veya bu yönde fiiller işlediği tespit edilen adayın sınavı ile çok oturumlu sınavlarda oturumların herhangi birinde kopya çektiği veya bu yönde fiiller işlediği tespit edilen adayın bu oturumlardan oluşan sınavı iptal edilir.  Bu aday, sınavın yapıldığı tarihten itibaren iki yıl süreyle milli eğitim bakanlığı tarafından yapılan hiçbir sınava ve yerleştirmeye aday olarak başvuramaz ve giremez.

Deneme Sınavı 

Adayların sınav öncesinde soru çeşidini tanıması için animasyonlu soruların da yer aldığı deneme sınavları hazırlanarak Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün http://odsgm.meb.gov.tr  ve http://esinavdeneme.meb.gov.tr/ uzantılı internet adresinde erişebilirler.

https://esinavdeneme.meb.gov.tr/

14-11-2021

 

 

 

 

 

 

 

 

Başarılar dileriz.

 

ULAŞIM

540 numaralı Denizli Büyükşehir Belediyesi otobüs hattı ve Yeşilköy-Akkonak minübüsleri merkezimiz önünden geçmektedir.

28-09-2021

Gerzele Mahallesi, İbrahim Cengiz Caddesi, No.56/A Merkezefendi/Denizli - 02585024008___ 05057492966

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.